Bodrum’da Lahmacun 900 TL ama mezara dökecek su bile yok

Bodrum’dan gelen haberler sadece pahalılık değil, aynı zamanda da su sorunu. Gazeteci Funda Karayel, Bodrum’ın kabristanlardaki su kıntısını ele aldığı yazısının tamamı şu şekilde:

Bodrum 2024 yazına hazır mı? Altyapı yetersizliği, yolların bozukluğu ve her sezon artan fiyatlar gibi sorunlarına yaz gelmeden en üst sıradan susuzluk girdi… Bu yıl vatandaşlar, kabristan ziyaretlerinde susuzlukla karşılaşarak şok geçirdi. Susuz kabristan ziyareti olur mu demeyin çünkü oluyormuş, bunu bu bayram Bodrum’da öğrenmiş olduk. Utanmak mı, üzülmek mi, hangisi ağır basıyor, inanın bilmiyorum. Tek bilmek istediğim su yok ise bu yaz nasıl geçecek?

Son yıllarda yaşanan kuraklık ve artan su kullanımından kaynaklı seviyesi geçen yıllara göre çok düşük kalan Bodrum Mumcular Barajı’ndaki su tükenmişti, yine tükenecek. Peki çözüm? Öncelikle, su tüketimimizi bilinçli bir şekilde yönetmeliyiz. Duş sürelerini kısaltmak, muslukları sıkı sıkı kapatmak ve suluğa biraz su doldurmak gibi küçük önlemlerle bile büyük farklar yaratabiliriz. Su tasarruflu teknolojilere ve yenilenebilir su kaynaklarına yatırım yapmalıyız. Yağmur suyu toplama sistemleri, gri su geri dönüşümü sistemleri ve güneş enerjisiyle çalışan su arıtma sistemleri gibi teknolojiler, suyu daha etkin bir şekilde kullanmamıza ve atık suyun yeniden kullanılmasına olanak sağlar. Son olarak, toplum olarak bilinçlenmeli ve eğitim çalışmalarına destek vermeliyiz. Susuzluğun ciddiyetini ve etkilerini halka anlatmak, su tasarrufu ve kaynaklarını koruma konusunda toplumsal bir farkındalık oluşturmak çok önemli. İklim değişikliği ve su krizi gibi büyük sorunlarla mücadele etmek için zaman daralıyor, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için şimdi harekete geçme zamanı!

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir